Zostań na stronie jak wykonać masaż na zawsze zostawiając komentarz.

Czy wpis był dla Ciebie pomocny? Skorzystaj z poniższych przycisków.

22 sierpnia 2018
Meridiany główne i dodatkowe Rozważania na temat meridianów należy zacząć od pytania co to są meridiany? Meridiany są
27 czerwca 2018
Niewidzialna energia Qi   Krążenie energii Qi według koncepcji Chińskiej znajduje podstawę w chińskiej filozofii medycyny. Zgodnie z nią
26 czerwca 2018
Emisja i przepływ energii kanałami energetycznymi   Hinduskie przekonanie w temacie krążenia energii bazuje na hinduskiej filozofii medycyny tradycyjnej.
14 maja 2018
Masaż japoński Shiatsu   Japoński masaż Shiatsu jest połączeniem masażu punktowego, stosowanego na punkty akupunkturowe,  z masażem całego ciała,

Przeczytaj też artykuły na temat masażu

Zobacz także: Czynniki wspomagające masaż >

< Powrót do: Masaż izometryczny

Wskazania i przeciwwskazania

 

Wskazania do zastosowania refleksologii:

 

 • artretyzm,
 • zesztywnienie stawów,
 • bóle głowy,
 • bezsenność,
 • nadciśnienie,
 • niedociśnienie,
 • zaburzenia układu oddechowego,
 • zaburzenia układu pokarmowego,
 • zaburzenia układu moczowego.

 

 Przeciwwskazania do zastosowania refleksologii:

 

 • stany chorobowe przebiegające z podwyższoną temperaturą,
 • grzybica,
 • zmiany skórne.

 

 

Podstawowe chwyty stosowane w refleksologii

 

Techniki masażu wymagają nienagannego czucia palpacyjnego oraz mobilności palców i umiejętności pracy przy zgiętych paliczkach. W trakcie oddziaływania terapeutycznego istotne jest wykorzystywanie obu rąk, ponieważ jedna z nich najczęściej stabilizuję stopę. W zabiegach refleksologii wykorzystuje się cztery podstawowe chwyty:

 

 • kciukowy,
 • palcowy,
 • pociągania,
 • obrotowy.

 

 

Chwyt kciukowy

 

Technika chwytu kciukowego często określana jest mianem spacerowania kciuka. Polega ona na opracowywaniu tkanek przyśrodkową stroną opuszki kciuka. Optymalizację efektywności techniki zapewnia zgięcie dystalnego paliczka kciuka pod kątem prostym i ustawienie go prostopadle do masowanych tkanek.

 

 

Chwyt palcowy

 

Chwyt palcowy określany jako toczenie jest wykonywany opuszką palca wskazującego. Paliczki są wyprostowane a ruchy wykonuje się zataczając kręgi głównie w obrębie opuszek palców stopy.

 

 

Chwyt pociągania

 

Forma wykonania chwytu pociągania przypomina technikę chwytu kciukowego. Ruch polega na pociąganiu skóry z jednoczesnym uciskiem wykonywanym opuszkiem kciuka, przy zgiętym paliczku dystalnym. Siła ucisku jest największa w końcowej fazie ruchu, w chwili gdy dystalny paliczek kciuka jest ustawiony pod kątem prostym względem opracowywanych stref.

 

 

Chwyt obrotowy

 

Ruch obrotowy jest wykonywany zgodnie z ruchem wskazówek zegara opuszką palca wskazującego przy zgiętych paliczkach. Ważne oby okrężne ruchy dotyczyły wyłącznie opracowywanego punktu, bez przesuwania palców po skórze. Siła nacisku powinna stopniowo wzrastać wraz z ilością pełnych obrotów.

1. Nos, 2. Skroń, 3. Oko, 4. Szyja, 5.Ucho, 6. Płuca i oskrzela, 7. Ramię i ręka, 8. Splot słoneczny, 9. Serce, 10.Wątroba, 11. Żołądek i trzustka, 12. Nerki, 13. Śledziona, 14. Rdzeń kręgowy, 15. Jelito grube, 16. Jelito cienkie, 17. Wyrostek robaczkowy, 18. Pęcherz moczowy, 19. Kolano, 20. Nerw kulszowy.

Strefy odruchowe na stopach

Strefy odruchowe na stopach

Prawa stopa

Lewa stopa

Jak odnaleźć odpowiednie punkty refleksoryczne?

 

Terapeuci podczas pracy na punktach refleksorycznych posługują się mapami przedstawiającymi miejsca występowania stref.

Kierunki ruchów

Kierunki ruchów w refleksologii

Jak wykonuje się zabieg refleksologii?

 

Istnieją dwa modele postępowania terapeutycznego, które uwzględniają kolejność opracowywanych stref:

 

 • teoria odtruwania,
 • teoria centrum.

 

Teoria odtruwania

 

Według tego podejścia czynności manualne rozpoczyna się na stopie lewej, zaczynając od miejsca odpowiadającego strefie nerek. Następnie przechodzi się kolejno na strefę przewodu moczowego i pęcherza, potem na strefy związane z obszarem głowy, karku i węzłów chłonnych, aby dopiero po ich opracowaniu zająć się obszarami odpowiedzialnymi za pracę dysfunkcjonalnego narządu i zakończyć zabieg poprzez bodźcowanie pozostałych nieopracowanych dotąd stref.

 

Teoria centrum

 

Zgodnie z tym modelem czynności manualne należy rozpocząć od opracowania strefy refleksorycznej na stopie odpowiadającej obszarowi głowy. Potem przechodzi się kolejno na strefy przysadki mózgowej, tarczycy, oczu i uszu. Dalej bodźcowaniu podlegają obszary stymulujące klatkę piersiową, brzuch, barki, ramiona oraz nogi. Następne w kolejności są strefy obejmujące punkty miednicy, macicy lub prostaty, aby zakończyć strefą refleksoryczną splotu słonecznego. Cały zabieg kończy się przegłaskaniem podudzia po stronie tylnej, w kierunku od pięty do stawu kolanowego, powracając do palców częścią grzbietową.

Czym jest refleksologia?

 

Refleksologia jest metodą bezpośrednio zajmującą się stymulowaniem punktów refleksorycznych na ciele człowieka. Zabieg najczęściej wykonuje się na stopach, jednak refleksologia stosowana jest także na punktach refleksorycznych w obrębie dłoni, głowy i twarzy.

Refleksologia

Masaż Leczniczy

Masaż Leczniczy

Fanpage:

Dowiedz się jak wykonać masaż na

Kontakt

Masaż Leczniczy

Jak wykonać masaż

Do góry

Do góry