Zostaw opinię o stronie jak wykonać masaż.

Podobał się Tobie wpis? Koniecznie daj znać.

22 sierpnia 2018
Meridiany główne i dodatkowe Rozważania na temat meridianów należy zacząć od pytania co to są meridiany? Meridiany są
27 czerwca 2018
Niewidzialna energia Qi   Krążenie energii Qi według koncepcji Chińskiej znajduje podstawę w chińskiej filozofii medycyny. Zgodnie z nią
26 czerwca 2018
Emisja i przepływ energii kanałami energetycznymi   Hinduskie przekonanie w temacie krążenia energii bazuje na hinduskiej filozofii medycyny tradycyjnej.
14 maja 2018
Masaż japoński Shiatsu   Japoński masaż Shiatsu jest połączeniem masażu punktowego, stosowanego na punkty akupunkturowe,  z masażem całego ciała,

Przeczytaj też artykuły na temat masażu

Czytaj dalej: Elementy techniczne >

< Powrót do: Techniki kinezyterapeutyczne

Sposoby zapewnienia komfortu termicznego w masażu

 

Rodzaj zabiegu mającego na celu zwiększenie komfortu termicznego zależny jest od różnych czynników, między innymi od rodzaju czynności podejmowanych w ramach zabiegu masażu. Najprościej ujmując kto i w jakim celu będzie masowany ma wpływ na to jaki sposób ogrzewania będzie użyty. W odnowie biologicznej sportowcy korzystają zwykle przed masażem z krótkiej wizyty w saunie. Przy masażu relaksacyjnym oraz niektórych zabiegach leczniczych terapię można rozpocząć od zastosowania przegrzewających okładów parafinowych i okładów z parafango.

 

W masażu leczniczym najczęściej wykorzystuje się lampę sollux, która charakteryzuje się relatywnie niskim efektem przegrzewającym, w szczególności przy zastosowaniu ograniczeń czasowych. Sollux jest z reguły dobrze tolerowany nawet przez pacjentów z nadwrażliwością na bodźce termalne. Znacznie bardziej efektywnymi sposobami przegrzewania tkanek są okłady żelowe i termofory medyczne. Okłady żelowe pozwalają na większą swobodę w doborze zakresów temperatur, ale wymagają dłuższego czasu uzyskania pożądanej temperatury. Termofory ze względu na niską cenę oraz krótki czas ich przygotowania są zaliczane do najprostszej formy termoterapii wspomagającej masaż. Dla zastosowania przegrzewania miejscowego najkorzystniej jest najpierw umieścić okłady żelowe lub termofory medyczne w okolicy przebiegu głównych naczyń, a następnie stopniowo przemieszczać je na tkanki dystalne.

Zapewnienie komfortu termicznego pacjentowi

 

Komfort termiczny pacjenta to jedna ze składowych wpływających na efektywność masażu. Minimalne temperatury pomieszczeń zabiegowych do masażu, które są zalecane przy organizowaniu gabinetu, przy długo trwającym zabiegu bardzo często prowadzą do dyskomfortu termicznego pacjenta. Taki dyskomfort objawia się wzmożonym napięciem mięśniowym, czego następstwem jest obniżenie progu odczuwania bólu. Umiarkowany bodziec termalny o stosunkowo wolnej emisji rozluźnia tkanki warstwowo podobnie jak masaż.

Bodźce fizykalne czyli zabiegi fizykoterapeutyczne

 

Zabiegi fizykoterapeutyczne stosunkowo często towarzyszą procesowi masażu. Są wykonywane bezpośrednio przed lub po zabiegu masażu. Większość chorych dobrze toleruje bodźce termalne, szczególnie cieplne, pod warunkiem, że emisja ciepła jest ograniczona w czasie. Nie zawsze jednak bodźce fizykalne mogą być stosowane. Stosowanie środków poślizgowych w najczęściej stosowanym masażu leczniczym klasycznym eliminuje bezpośrednie wykorzystanie niektórych metod fizykoterapeutycznych. Przykładowo część zabiegów z zakresu elektroterapii powoduje szybkie przegrzanie głęboko położonych tkanek. Intensywne, nagłe przegrzanie tkanek w niektórych stanach przewlekłych, albo w nierozpoznanych stanach podostrych i ostrych może powodować pogorszenie stanu pacjenta. Poznaj sposoby zapewnienia komfortu termicznego masowanej osobie i rodzaje stosowanych bodźców.

Bodźce fizykalne

Masaż Leczniczy

Masaż Leczniczy

Fanpage:

Dowiedz się jak wykonać masaż na

Kontakt

Masaż Leczniczy

Jak wykonać masaż

Do góry

Do góry