Dodaj komentarz i podziel się swoją wiedzą i doświadczeniami.

Daj znać czy artykuł był pomocny i udostępnij na facebooku.

22 sierpnia 2018
Meridiany główne i dodatkowe Rozważania na temat meridianów należy zacząć od pytania co to są meridiany? Meridiany są to niewidoczne kanały energetyczne, nazywane też południkami lub
27 czerwca 2018
Niewidzialna energia Qi   Krążenie energii Qi według koncepcji Chińskiej znajduje podstawę w chińskiej filozofii medycyny. Zgodnie z nią niewidoczna energia witalna przepływa przez każdy żywy organizm,
26 czerwca 2018
Emisja i przepływ energii kanałami energetycznymi   Hinduskie przekonanie w temacie krążenia energii bazuje na hinduskiej filozofii medycyny tradycyjnej. Według niej energia wzbudza się w systemie czakr
14 maja 2018
Masaż japoński Shiatsu   Japoński masaż Shiatsu jest połączeniem masażu punktowego, stosowanego na punkty akupunkturowe,  z masażem całego ciała, wykorzystującym techniki masażu szwedzkiego.   Masaż w Japonii stosowany

Polecane artykuły

Ośrodki energetyczne, czyli 7 czakr głównych

 

Jak wspomniano, wyróżnia się siedem głównych czakr – emitentów energii. Gdzie się znajdują czakry i za co czakry odpowiadają? Każda z nich pełni inną rolę i posiada swój indywidualny punkt położenia w ciele. Wart przyjrzeć się każdej z nich z osobna, ustalić ich lokalizację oraz

 

Czakra podstawowa – pierwszy ośrodek energetyczny, nazywany czakrą korzenną, jest umiejscowiony w linii środkowej tylnej ciała, w okolicy kości ogonowej.

Funkcje czakry podstawowej: Wywiera istotny wpływ na układ mięśniowy i kostny całego ciała oraz stymuluje proces krwiotwórczy. Rolą czakry jest też kontrola, koordynacja i energetyzacja gruczołów wydzielania wewnętrznego, jak również wszystkich tkanek i narządów organizmu. Oddziałuje pobudzająco na pracę narządów płciowych, czuwa nad ciepłotą ciała i odpowiada za ogólną witalność człowieka. Zaburzenia w energetyce czakry przyczyniają się do powstawania schorzeń kręgosłupa, artretyzmu, chorób krwi, zaburzeń rozwoju oraz ogólnego osłabienia organizmu.

 

Czakra płciowa – drugi ośrodek energetyczny, znajduje się w linii środkowej przedniej ciała, w okolicy łonowej, tuż nad narządami płciowymi.

Funkcje czakry płciowej: Działanie czakry rzutuje energetycznie na narządy płciowe i pęcherz moczowy. Utrudnienia w jej funkcjonowaniu skutkują zaburzeniami seksualnymi.

 

Czakra splotu słonecznego – trzeci ośrodek energetyczny, zlokalizowany między żebrami, w okolicy splotu słonecznego, na wysokości wyrostka mieczykowatego mostka.

Funkcje czakry splotu słonecznego: Zaopatruje w energię narządy wewnętrzne takie jak wątroba, żołądek, trzustka, częściowo jelita i przepona, a także płuca i serce. Nieprawidłowości w energetyce powodują schorzenia wymienionych narządów, między innymi szczególnie cukrzycę, dolegliwości serca, czy wrzody przewodu pokarmowego.

 

Czakra sercowa – czwarty ośrodek energetyczny, położony w centrum klatki piersiowej, na wysokości kręgu Th8. Czarka jest złożona z przedniej i tylnej czakry sercowej.

Funkcje czakry sercowej: Reguluje pracę serca, układu krwionośnego, a także płuc. Ma ścisłe powiązania z czakrą splotu słonecznego, co oznacza że wpływa na emocje, napięcie, odczuwanie stresu. Trudności w jej działaniu wywołują choroby serca i płuc.

 

Czakra gardłowa – piąty ośrodek energetyczny, usytuowany w części środkowej gardła, na wysokości kręgu C3.

Funkcje czakry gardłowej: Zarządza i wpływa na czynność gardła, tarczycy i przytarczycy, a także układu limfatycznego. Utrudnienia w energetyce czakry gardłowej mogą powodować schorzenia okolicy gardła.

 

Czakra adżna – szósty ośrodek energetyczny, określany jako trzecie oko, jest umieszczony między brwiami.

Funkcje czakry adżna: Nadzoruje czynności przysadki mózgowej, ma bezpośredni wpływ na aktywność mózgu. Adżna przewodzi pracy pozostałych głównych czakr, a zatem i podległych im gruczołów oraz narządów wewnętrznych. Zaburzenia w funkcjonowaniu tej czakry mogą przyczyniać się do powstawania schorzeń związanych z funkcjonowaniem gruczołów wydzielania wewnętrznego.

 

Czakra czołowa – siódmy ośrodek energetyczny, osadzony w środkowej części czoła.

Funkcje czakry czołowej: Sprawuje kontrolę nad działaniem szyszynki i układu nerwowego. Nieprawidłowości w jej energetyce mogą rzutować na pojawianie się dolegliwości ośrodkowego układu nerwowego.

 

Zgodnie z Hinduskim podejściem wyodrębnia się siedem głównych czakr:

 

 • korzenna (podstawowa),

 • płciowa,

 • splotu słonecznego,

 • sercowa,

 • gardłowa,

 • adżna,

 • czołowa.

 

Główne czakry są połączone głównym kanałem energetycznym nazywanym suszumną. Czakry są odpowiedzialne za emisję energii, która z kolei wytwarza tak zwaną aurę, tworzącą wokół ciała fizycznego cztery powłoki ciał energetycznych:

 

 • eteryczne (bioplazmatyczne),

 • emocjonalne (astralne),

 • mentalne (konceptualne),

 • duchowe (moralne).

 

Jeżeli w którymkolwiek z elementów wystąpi jakieś zaburzenie w sposobie krążenia energii, będzie to miało negatywny wpływ na działanie poszczególnych narządów. Ich praca będzie więc zaburzona, co doprowadzi do tego, że będą narządy w ciele funkcjonować nieprawidłowo. Są jednak sposoby na to, by doprowadzić ciało do stanu równowagi między zewnętrznym polem energetycznym, a wewnętrznym przepływem energii. Żeby ciało uzyskało harmonię należy m.in. zastosować masaż relaksacyjny energetyzujący.

Emisja i przepływ energii kanałami energetycznymi

 

Hinduskie przekonanie w temacie krążenia energii bazuje na hinduskiej filozofii medycyny tradycyjnej. Według niej energia wzbudza się w systemie czakr (czakram) i tam też jest regulowana. Czakry pełnią rolę ośrodków energetycznych, łączących kanały energetyczne (nadis) z ciałami energetycznymi.

Hinduska koncepcja krążenia energii
26 czerwca 2018

Masaż Leczniczy

Masaż Leczniczy

Fanpage:

Dowiedz się jak wykonać masaż na

Kontakt

Masaż Leczniczy

Jak wykonać masaż

Do góry

Do góry