Napisz czy wiesz jak wykonać masaż tybetański w komentarzu.

Daj znać czy artykuł był pomocny i udostępnij swoim znajomym.

22 sierpnia 2018
Meridiany główne i dodatkowe Rozważania na temat meridianów należy zacząć od pytania co to są meridiany? Meridiany są to niewidoczne kanały energetyczne, nazywane też południkami lub
27 czerwca 2018
Niewidzialna energia Qi   Krążenie energii Qi według koncepcji Chińskiej znajduje podstawę w chińskiej filozofii medycyny. Zgodnie z nią niewidoczna energia witalna przepływa przez każdy żywy organizm,
26 czerwca 2018
Emisja i przepływ energii kanałami energetycznymi   Hinduskie przekonanie w temacie krążenia energii bazuje na hinduskiej filozofii medycyny tradycyjnej. Według niej energia wzbudza się w systemie czakr
14 maja 2018
Masaż japoński Shiatsu   Japoński masaż Shiatsu jest połączeniem masażu punktowego, stosowanego na punkty akupunkturowe,  z masażem całego ciała, wykorzystującym techniki masażu szwedzkiego.   Masaż w Japonii stosowany

Polecane artykuły

Energetyczny masaż tybetański w pigułce

 

 

Masowana część ciała

Ułożenie pacjenta

Czas trwania

Masaż czoła

Pozycja siedząca

5 minut

Masaż głowy

5 minut

Masaż karku

5 minut

Masaż grzbietu

Pozycja leżenia przodem

10 minut

Masaż kończyn folnych

10 minut

Masaż serca

Pozycja leżenia tyłem

1 – 3 minut

Masaż brzucha

10 minut

Energetyzacja końcowa

15 minut

 

 

Energetyzacja końcowa

 

Ułożenie osoby masowanej w leżeniu tyłem, jak przy masażu brzucha. Masażysta pozostaje z lewej strony. Energetyzacja końcowa powinna zmieścić się w czasie maksymalnie 15 minut.


Energetyzacja czakr płciowej i splotu słonecznego – polega na przyłożeniu prawej ręki terapeuty na splocie słonecznym, poniżej wyrostka mieczykowatego mostka, a lewej powyżej spojenia łonowego. Tak ułożone ręce delikatnie spoczywają na brzuchu pacjenta nie dłużej niż 5 minut.


Energetyzacja kręgosłupa – polega na wsunięciu obu rąk pod plecy chorego, stronami dłoniowymi skierowanymi ku niemu. Ręka prawa zajmuje miejsce na siódmym kręgu szyjnym, a lewa na wysokości kości guzicznej. Energetyzację kręgosłupa przeprowadza się nie dłużej niż 10 minut,

 

Masaż brzucha po tybetańsku

 

Pacjent jest ułożony na plecach tak samo jak przy masażu serca. Masujący stoi po jego lewej stronie. Wykonanie masażu brzucha powinno zająć 10 minut. 


Głaskanie brzucha – rozpoczyna się od ułożenia obu rąk stronami dłoniowymi na brzuchu na wysokości splotu słonecznego. Następnie wykonuje się ciągły ruch spiralny, zgodny z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, czyli w prawo. Najpierw od obwodu, zmniejszając nieznacznie promień ruchu, zbliżając się do pępka. Po osiągnięciu maksymalnego zbliżenia kontynuuje się ruch spiralny, zwiększając powoli zakres ruchu ponownie docierając do obwodu brzucha.

 

Masowanie serca

 

Do masażu serca pacjent kładzie się tyłem, na plecach. Kończyny górne leżą swobodnie wzdłuż tułowia, a kończyny dolne wyprostowane. Masażysta stoi po stronie lewej. Ważna kwestia jest taka, że masażowi podlega jedynie lewa strona klatki piersiowej.


Energetyzacja serca – polega na przyłożeniu rąk w odpowiednich miejscach na klatce piersiowej. Lewą rękę przykłada się na żebrach, na wysokości dolnej części mostka, a prawą na wysokości górnej części mostka, to znaczy, że jedna ręka znajduje się nad piersią, a druga pod. Dotyk jest delikatny. Ręce nie uciskają klatki piersiowej. Czas dotyku powinien trwać nieprzerwanie od 1 do 3 minut, jednak nie więcej niż 3 minuty. Jeżeli pacjent doznaje odczucia gorąca z rąk masażysty od samego początku zabiegu, to energetyzacja serca powinna zostać przerwana po 1 minucie.

 

Masaż energetyczny kończyn dolnych

 

Podobnie jak przy masażu grzbietu, tak i w czasie opracowywania nóg, pacjent leży wygodnie na brzuchu. Terapeuta stoi najpierw z jego lewej strony i masuje lewą nogę, następnie przechodzi na drugą stronę, aby mieć dostęp do prawej kończyny. Na wykonanie masażu jednej kończyny należy poświęcić około 5 minut czasu. Podejmowane czynności są takie same w przypadku obu kończyn.


Głaskanie muskające kończyny dolnej – technikę wykonuje się opuszkami palców obu rąk. Ruch ma swój początek na palcach stopy i zmierza do pośladka lub stawu biodrowego. Najpierw masuje się przez środek tylnej strony kończyny, a potem wzdłuż stron przyśrodkowej i bocznej.

 

Jak zrobić masaż kręgosłupa i grzbietu

 

W celu opracowania okolic kręgosłupa i powierzchni grzbietu, pacjent przyjmuje pozycję leżenia przodem, czyli kładzie się na brzuchu w subiektywnie wygodnej pozycji. Ręce mogą być ułożone wzdłuż tułowia, wówczas głowa będzie leżała na boku, albo ręce mogą zostać umieszczone pod czołem, gdzie głowa skierowana jest twarzą do podłoża. Masażysta ustawia się po lewej stronie osoby masowanej. Masaż obu części trwa około 10 minut.


Głaskanie muskające kręgosłupa – technikę należy wykonywać opuszkami palców obu rąk, zaczynając od siódmego kręgu szyjnego, to jest w miejscu zakończenia masażu karku, aż do kości guzicznej. Czynność powtarza się 3 krotnie. Lewa ręka masuje lewą stronę kręgosłupa, a prawa prawą.


Głaskanie muskające grzbietu – technika polega na głaskaniu opuszkami palców II-V obu rąk, począwszy od kręgosłupa na boki do linii pachowej tylnej. Głaskanie poprzeczne zaczyna się od góry, od linii barków, schodząc pasmami, palce przesuwa się w dół do grzebieni biodrowych.

 

Masaż karku

 

Pozycja pacjenta i masażysty taka sama jak w czasie masażu głowy. Pacjent siedzi oparty wygodnie na krześle, a terapeuta stoi za nim. Masaż karku wykonuje się 5 minut.


Głaskanie muskające karku – technika wymaga specyficznego ułożenia rąk masażysty, który splata palce obu rąk ustawionych stronami grzbietowymi do siebie wzajemnie. Głaskanie wykonuje się opuszkami palców w taki sposób, że palce prawej ręki dotykają lewej strony karku, a palce ręki lewej odpowiednio opracowują prawą stronę karku pacjenta. Technika głaskania muskającego karku polega na masowaniu poprzez rozsuwanie palców, od kręgosłupa szyjnego na boki do linii małżowiny usznej. Każdy kolejny pełny ruch wymaga ponownego splatania palców jak na początku i powtarzaniu cyklu.

 

Tybetański masaż głowy

 

Pozycja pacjenta siedząca, taka sama jak w przypadku masażu czoła. Masażysta przechodzi jednak za osobę masowaną. Stojąc z tyłu wykonuje następujące czynności:

 

  • pierwsze głaskanie muskające głowy,

  • energetyzacja głowy na skroniach,

  • drugie głaskanie muskające głowy,

  • energetyzacja głowy na kościach ciemieniowych,

  • trzecie głaskanie muskające głowy,

  • energetyzacja głowy na kości potylicznej,

  • czwarte głaskanie muskające głowy.

 

Czas wykonania wszystkich kroków nie powinien przekraczać 5 minut.

 

Głaskanie muskające głowy – technika polega na opracowaniu opuszkami obu rąk owłosionej części głowy, począwszy od pierwotnej linii włosów, czyli miejscu w którym skończono masaż czoła, w kierunku linii potylicy, kończąc w miejscu przejścia potylicy w kark. Lewa ręka masażysty odpowiada za masaż lewej połowy głowy pacjenta, a prawa za masaż prawej strony głowy. Czas głaskania wynosi około 1 minuty.

 

Energetyzacja głowy na skroniach – polega na symetrycznym przyłożeniu obu rąk terapeuty stronami dłoniowymi do skroni pacjenta na czas 30 sekund.

 

Energetyzacja głowy na kościach ciemieniowych – polega na symetrycznym przyłożeniu obu rąk terapeuty stronami dłoniowymi do kości ciemieniowej pacjenta na czas 30 sekund.

 

Energetyzacja głowy na kości potylicznej – polega na symetrycznym przyłożeniu obu rąk terapeuty stronami dłoniowymi do kości potylicznej pacjenta na czas 30 sekund.

 

Ostatnie, czwarte głaskanie muskające głowy, kończące masaż głowy wykonuje się przez 30 sekund, co łącznie daje 5 minut masażu tej partii ciała.

 

Jak wykonać masaż czoła

 

Masaż wykonywany jest w pozycji siedzącej. Pacjent siedzi na krześle w oparciem w taki sposób, aby kończyny górne zwisały luźno wzdłuż tułowia lub ewentualnie były oparte na udach. Osoba masująca znajduje się z przodu, po lewej stronie pacjenta.


Głaskanie muskające czoła – technikę wykonuje się złączonymi kciukami i palcami wskazującymi, zaczynając od środka czoła, na boki w kierunku uszu, w kilku pasmach, począwszy od linii brwi, coraz wyżej, aż do linii włosów. Czas trwania techniki wynosi ok. 5 minut.

 

Zasady masażu energetycznego

 

Jedna sesja terapeutyczna trwa ok. 60 minut. W tym czasie opracowuje się całe ciało. Masaż energetyczny można wykonywać codziennie, co drugi dzień, dwa razy w tygodniu lub raz w tygodniu. Ważne aby raz przyjętej częstotliwości zabiegów, nie zmieniać w trakcie serii. Pełna kuracja masażem tybetańskim składa się z podstawowej serii 14 zabiegów. Ułożenie osoby masowanej powinno sprzyjać rozluźnieniu mięśni całego ciała pacjenta. Masuje się w pozycji siedzącej oraz leżącej na brzuchu i na plecach.

 

Przeciwwskazaniem do wykonania masażu energetycznego jest spożywanie alkoholu lub zażywanie leków na bazie alkoholu w czasie serii terapeutycznej.

 

W czasie kuracji masażem tybetańskim mogą występować reakcje organizmu różnego typu. Mają one dowodzić, że zachodzą procesy oczyszczania organizmu z substancji trujących oraz świadczyć o normalizacji przepływu energii w miejscach wcześniej zablokowanych. Mowa tutaj o takich objawach jak jednorazowy wzrost temperatury ciała, nudności, zawroty głowy, wysypka na ciele, wymioty, częstomocz, rozluźnienie stolca, bóle i kłucia w różnych częściach ciała, itp.

 

W trakcie masowania technikami masażu tybetańskiego pacjent nie powinien łączyć jednej strony ciała z drugą. To znaczy, że osobie masowanej nie wolno krzyżować kończyn górnych, splatać palców rąk, zakładać nogi na nogę, a nawet drapać się po przeciwnej stronie ciała, itd. W trakcie zabiegu zarówno pacjent jak i terapeuta masujący powinni być rozluźnieni, aby energia przepływała swobodnie. Poszczególne techniki trzeba wykonywać miękko, płynnie, w powolnym tempie około 30 ruchów na minutę, jednak ruchy te powinny być także zdecydowane i skoordynowane. Masażysta stoi po lewej stronie pacjenta w trakcie całego masażu z wyjątkiem czasu opracowywania kończyny dolnej prawej. Masaż wykonuje się masując poszczególne części ciała w następującej kolejności:

 

 

Każdorazowo na zakończenie zabiegu stosuje się tak zwane doenergetyzowanie organizmu.

 

Masaż tybetański energetyczny

 

Masaż tybetański energetyczny jest leczniczym masażem stosowanym wyłącznie w patologii ciężkiej. Zakazane jest jego stosowanie w celach profilaktycznych. Wykonanie masażu tybetańskiego polega na muskaniu powierzchni ciała opuszkami palców. Ten rodzaj masażu wpływa na zrównoważenie przepływu energii w ośrodkach energetycznych (czakry) i w meridianach, a także przyczynia się do oczyszczania organizmu z substancji trujących. Nie bez powodu więc masaż tybetański został nazwany masażem energetycznym. Dowiedz się jak wykonać masaż tybetański.

 

Jak zrobić tybetański masaż energetyczny
14 maja 2018

Masaż Leczniczy

Masaż Leczniczy

Fanpage:

Dowiedz się jak wykonać masaż na

Kontakt

Masaż Leczniczy

Jak wykonać masaż

Do góry

Do góry