Jeśli chcesz możesz skomentować stronę jak wykonać masaż poniżej.

Daj znać czy materiały przydały się Tobie i podziel się ze znajomymi.

22 sierpnia 2018
Meridiany główne i dodatkowe Rozważania na temat meridianów należy zacząć od pytania co to są meridiany? Meridiany są
27 czerwca 2018
Niewidzialna energia Qi   Krążenie energii Qi według koncepcji Chińskiej znajduje podstawę w chińskiej filozofii medycyny. Zgodnie z nią
26 czerwca 2018
Emisja i przepływ energii kanałami energetycznymi   Hinduskie przekonanie w temacie krążenia energii bazuje na hinduskiej filozofii medycyny tradycyjnej.
14 maja 2018
Masaż japoński Shiatsu   Japoński masaż Shiatsu jest połączeniem masażu punktowego, stosowanego na punkty akupunkturowe,  z masażem całego ciała,

Przeczytaj także inne artykuły na temat masażu

Czytaj dalej: Inne formy masażów leczniczych >

< Powrót do: Masaż limfatyczny

Wskazania i przeciwwskazania do masażu tensegracyjnego
Przeciwwskazania do masażu tensegracyjnego
Wskazania do masażu tensegracyjnego

Wskazania i przeciwwskazania

 

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania masażu tensegracyjnego pokrywają się z masażem klasycznym, jednak w grupie wskazań znajduje się kilka pozycji więcej.

Techniki masażu tensegracyjnego
Techniki masażu tensegracyjnego
Techniki masażu tensegracyjnego

Techniki masażu tensegracyjnego

 

Konstrukcja organizmu ludzkiego sprzyja temu, że zmiany napięć poszczególnych tkanek mają wpływ na przeniesienie patologicznych napięć na sąsiednie struktury. Zmiany te nie rozchodzą się po sąsiadujących tkankach równomiernie, jednak mają zauważone tendencje do przemieszczania się pewnymi torami. Dla celów terapeutycznych stworzono cztery schematy układów mięśniowo-powięziowo-więzadłowych, które stanowią główne tory przenoszenia napięć:

 

 • I układ mięśniowo-powięziowo-więzadłowy,
 • II układ mięśniowo-powięziowo-więzadłowy,
 • III układ mięśniowo-powięziowo-więzadłowy,
 • IV układ mięśniowo-powięziowo-więzadłowy.

 

Wykonując masaż tensegracyjny korzysta się z chwytów wywodzących się z innych form masażu, głównie klasycznego. Jednak ze względu na celowe ukierunkowanie bodźców na odpowiednie konkretne tkanki, w masażu tensegracyjnym wyróżnia się techniki: 

 

 • sprężyste odkształcanie skóry,
 • sprężyste odkształcanie struktur podskórnych,
 • sprężyste odkształcanie narządów wewnętrznych.

 

Zasady masażu tensegracyjnego
Zasady masażu tensegracyjnego
Zasady masażu tensegracyjnego

Zasady masażu tensegracyjnego

 

Masaż tensegracyjny należy do stosunkowo młodej i wciąż rozwijającej się formy masażu leczniczego. Cechuje się własnymi, lecz podobnymi do pozostałych rodzajów masaży leczniczych, zasadami postępowania:

 

 • zasada kolejności opracowania struktur,
 • zasada dozowania bodźca,
 • zasada warstwowości,
 • zasada kierunkowości.

 

Model 2

 

 • elementy sztywne (rozciągające): układ kostny
 • elementy elastyczne (ściskające): mięśnie, układ więzadłowy, powięzie tkanek

 

Model 1

 

 • np: układ beleczkowy kości

 

Wspólną cechą obu modeli tensegracyjnych jest ciągły sposób przenoszenia napięcia na wszystkie elementy układu. Mówiąc inaczej wzrost napięcia w jednym elemencie powoduje wzrost napięcia w całej strukturze.

 

W biologii zastosowanie modeli tensegracyjnych dotyczy zależności pomiędzy zmianą kształtu komórki a jej funkcją. Stwierdzono, że zależności takie występują nie tylko na poziomie komórkowym i subkomórkowym, ale również na poziomie makroskopowym, obejmującym układ ruchu. Poniżej przykłady elementów występujących w obu modelach w kontekście masażu:

Model 2

 

Występują elementy sztywne oraz elastyczne. Zachowują określoną ruchomość względem siebie.

 

Elementy sztywne działają rozciągająco na elementy elastyczne, natomiast elastyczne działają ściskająco na elementy sztywne.

Model 1

 

Wszystkie elementy zachowują zbliżoną sprężystość. Pozostają w określonej pozycji nieruchomo względem siebie, co zapewnia stabilność całej konstrukcji.

 

W takim układzie elementy oddziałują na siebie zarówno siłami ściskającymi, jak i rozciągającymi.

Jak wykonuje się masaż tensegracyjny?

 

Punktem wejścia w poznanie sposobu wykonania masażu tensegracyjnego jest zrozumienie sposobów osiągania stabilizacji poprzez zrównoważenie sił pociągania i ściskania. Wyróżnić można dwa modele tensegracyjne:

Czym jest masaż tensegracyjny?

 

Współczesna fizjoterapia coraz częściej w procesie leczenia skupia się na całościowym ujęciu pacjenta, ponieważ zaburzenia w obrębie narządów i tkanek wpływają na zmiany w okolicznych strukturach. W sytuacji gdzie proces chorobowy przebiega długotrwale, pojawić się mogą zmiany obejmujące znacznie większą grupę tkanek, narządów, a nawet zmiany ogólnoustrojowe.

 

Takie podejście do tematu przyczyniło się do odmiennego spojrzenia na sposób wykonywania masażu, co doprowadziło do powstania masażu segmentarnego, łącznotkankowego, tensegracyjnego i innych form postępowania fizjoterapeutycznego, zwłaszcza w zakresie kinezyterapii.

 

Dowiedz się jak zrobić masaż tensegracyjny samemu. Poznaj chwyty masażu tensegracyjnego i samodzielnie wykonaj masaż. Sprawdź jakie zasady masażu tensegracyjnego trzeba przestrzegać, aby prawidłowo wykonać masaż tensegracyjny. Zapoznaj się także ze wskazaniami i przeciwwskazaniami do masażu tensegracyjnego.

Masaż tensegracyjny

Masaż Leczniczy

Masaż Leczniczy

Fanpage:

Dowiedz się jak wykonać masaż na

Kontakt

Masaż Leczniczy

Jak wykonać masaż

Do góry

Do góry