Zostaw opinię o stronie jak wykonać masaż.

Podobał się Tobie wpis? Koniecznie daj znać.

22 sierpnia 2018
Meridiany główne i dodatkowe Rozważania na temat meridianów należy zacząć od pytania co to są meridiany? Meridiany są
27 czerwca 2018
Niewidzialna energia Qi   Krążenie energii Qi według koncepcji Chińskiej znajduje podstawę w chińskiej filozofii medycyny. Zgodnie z nią
26 czerwca 2018
Emisja i przepływ energii kanałami energetycznymi   Hinduskie przekonanie w temacie krążenia energii bazuje na hinduskiej filozofii medycyny tradycyjnej.
14 maja 2018
Masaż japoński Shiatsu   Japoński masaż Shiatsu jest połączeniem masażu punktowego, stosowanego na punkty akupunkturowe,  z masażem całego ciała,

Przeczytaj też artykuły na temat masażu

< Powrót do: Przygotowanie osoby do masażu

Ocena dotykowa

 

Poza oceną wzrokową konieczne jest przeprowadzenie także badania palpacyjnego polegającego na ocenie stanu zmian odruchowych w tkankach, przesuwalności poszczególnych tkanek, czucia tkankowego, stopnia bolesności, zmian napięcia tkanki mięśniowej w stosunku do indywidualnego tonusu mięśniowego.

 

Badanie dotykowe najczęściej zaczyna się od techniki termicznej polegającej na ocenie różnic w temperaturze powierzchniowej skóry między symetrycznie położonymi obszarami. Może to dostarczyć informacje na temat ewentualnych stanów zapalnych bądź zaburzeń ukrwienia.

Zaburzenia pochodzące z gałązek czuciowych nerwów obwodowych, nadwrażliwość tkanki skórnej bada się za pomocą techniki igłowej lub przy użyciu miękkiego pędzelka albo piórka.

Badanie zmian w tkance łącznej wykonuje się stosując technikę przesuwania oraz technikę fałdu skórnego. Do wykonania fałdu skórnego wykorzystuje się chwyt rolowania, fałd Kiblera oraz badanie fałdu w kształcie litery S i w kształcie krzyża. Inną formą oceny tkanki łącznej jest opukiwanie według Grugurina, która polega na wykonywaniu uderzeń powierzchnią dłoniową III palca.

Do oceny tkanki mięśniowej stosuje się techniki fałdu mięśniowego, głębokiego rozcierania oraz przesuwania, albo wykonuje się ucisk w obrębie brzuśca mięśniowego i przyczepów.

 

Do badania nie wolno używać środków poślizgowych. Prawidłowe wykonanie wymaga od fizjoterapeuty znajomości anatomii i biomechaniki oraz dużego doświadczenia. Trzeba wiedzieć, że przesuwalność tkanki skórnej  i spójność z tkankami leżącymi głębiej w zależności od miejsca badania jest różna. Zależy ona od wielu czynników takich jak budowa osobnicza, grubość tkanki podskórnej i tłuszczowej, bliskość przyczepów powięzi. Ważną kwestią jest odpowiednia pozycja ułożeniowa, która wymaga symetrii oraz maksymalnego rozluźnienia badanych stref. Ocena zaburzeń napięcia tkanki mięśniowej musi uwzględniać indywidualny tonus mięśniowy typowy dla każdej osoby. Podobne dolegliwości, które zgłaszają osoby poddane terapii mogą być spowodowane przez różne przyczyny.

 

Ocena wzrokowa

 

Właściwa ocena pacjenta rozpoczyna się od oceny wzrokowej określającej stan układu szkieletowego. Masażysta obserwując pacjenta sprawdzając: stopy (płaskostopie), kończyny dolne (koślawość lub szpotawość, przeprost w stawie kolanowym), miednicę (rotacja miednicy), kręgosłup (krzywizny kręgosłupa, ustawienie fałdów pośladkowych, łopatek, barków, różnice w wielkości kątów ramienno-tułowiowych), kończyny górne, symetria budowy.

 

Ocena wzrokowa jest także ukierunkowana na stwierdzenie zmian w tkankach miękkich. Obserwacja tkanki skórnej określa występowanie przebarwień, nadmiernej suchości lub potliwości, blizn, bliznowców, rozstępów, zmian naczyniowych i ich położenia oraz stwierdzenie koloru skóry. Zmiany w tkance podskórnej i powięziach są zauważalne w postaci wciągnięć i wgłębień w tkance skórnej i podskórnej. Podczas obserwacji można określić kształt, wielkość czy asymetrię układu mięśniowego.

Karta oceny stanu pacjenta xlsx
Karta oceny stanu pacjenta docx
Karta oceny stanu pacjenta pdf
Karta oceny pacjenta do masażu

Karta oceny stanu pacjenta dla potrzeb masażu leczniczego

 

Na początku pierwszej wizyty do zadań masażysty należy powtórna ocena pacjenta celem ustalenia sposobu przeprowadzenia terapii. Do ustalenia jest tutaj forma masażu leczniczego, strefy zabiegowe i kolejność opracowywania tkanek. Wywiad i dokładna ocena pacjenta pozwala zoptymalizować proces terapeutyczny. Należy jednak pamiętać, że badanie przez masażystę to nie jednorazowy akt, ponieważ w trakcie trwania terapii cały czas trzeba weryfikować stan pacjenta. W przypadku wystąpienia nietypowych objawów należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

 

Zabiegi masażu leczniczego wymagają prowadzenia dokumentacji przez masażystę. Dokumentacja najczęściej występuje w formie karty oceny pacjenta. Prowadzona dokumentacja powinna być przejrzysta i zawierać informacje umożliwiające prawidłowe przeprowadzenie terapii. Niektóre dane masażysta może przepisać ze skierowania lekarskiego, ale poza nimi i podstawowymi danymi personalnymi pacjenta w karcie oceny istotne są również takie informacje jak charakter wykonywanej pracy, poziom aktywności fizycznej, waga, ciśnienie krwi i tętno. Ważne jest także aby umieścić w karcie indywidualne odczucia pacjenta w stosunku do zgłaszanych dolegliwości i ich rodzaju, lokalizacji, natężenia oraz częstotliwości występowania objawów.

 

Nie istnieje jeden przyjęty i obowiązujący wzór karty oceny stanu pacjenta, ale zawarte w niej dane powinny być zbliżone. Poniżej propozycja wzoru karty oceny pacjenta do pracktycznego zastosowania, do pobrania.

 

Badanie lekarskie i skierowanie

 

Każdą serię masażu leczniczego rozpocząć należy od przebadania pacjenta przez lekarza. Cel wizyty lekarskiej stanowi określenie przyczyn i miejsca dolegliwości oraz wielkości zmian chorobowych. Lekarz powinien zamieścić te informacje w skierowaniu lekarskim.

 

Dowiedz się jak ocenić stan zdrowia pacjenta przed masażem oraz wypełnić kartę oceny stanu pacjenta, by dobrać odpowiedni rodzaj masażu. Poznaj sposoby oceny zdrowia pacjenta na potrzeby masażu leczniczego.

Ocena stanu pacjenta

Masaż Leczniczy

Masaż Leczniczy

Fanpage:

Dowiedz się jak wykonać masaż na

Kontakt

Masaż Leczniczy

Jak wykonać masaż

Do góry

Do góry