Zostaw opinię o stronie jak wykonać masaż.

Podobał się Tobie wpis? Koniecznie daj znać.

22 sierpnia 2018
Meridiany główne i dodatkowe Rozważania na temat meridianów należy zacząć od pytania co to są meridiany? Meridiany są
27 czerwca 2018
Niewidzialna energia Qi   Krążenie energii Qi według koncepcji Chińskiej znajduje podstawę w chińskiej filozofii medycyny. Zgodnie z nią
26 czerwca 2018
Emisja i przepływ energii kanałami energetycznymi   Hinduskie przekonanie w temacie krążenia energii bazuje na hinduskiej filozofii medycyny tradycyjnej.
14 maja 2018
Masaż japoński Shiatsu   Japoński masaż Shiatsu jest połączeniem masażu punktowego, stosowanego na punkty akupunkturowe,  z masażem całego ciała,

Przeczytaj też artykuły na temat masażu

Czytaj dalej: Bodźce fizykalne >

< Powrót do: Czynniki wspomagające masaż

Elementy terapii manualnej

 

Pacjenci cierpiący na dysfunkcje narządu ruchu wymagają zastosowania elementów terapii manualnej jako formy przygotowania do masażu. Wśród nich dużą popularnością cieszą się techniki energizacji mięśniowej, wykorzystujące napięcie mięśni pacjenta w celu likwidacji zaburzeń w obrębie tkanek miękkich. Metody energizacji mięśniowej dzieli się na cztery zasadnicze grupy technik:

 

  • izotoniczna - polega na stawianiu oporu przeciwko aktywnemu skurczowi mięśnia pacjenta, pozwalając na wykonanie delikatnego ruchu w kierunku jego skurczu, utrzymując mięśnia w niezmiennym napięciu,
  • izometryczna - polega na stawianiu oporu przez terapeutę przy aktywnym skurczu mięśnia pacjenta, bez zmiany jego długości oraz braku ruchów w stawach,
  • izokinetyczna - polega na stopniowym wydłużaniu mięśni pacjenta, stale stawiając opór aktywnemu skurczowi mięśnia lub grup mięśniowych pacjenta,
  • pizolityczna - polega na stawianiu oporu przez terapeutę z rozciągnięciem mięśnia pacjenta w trakcie skurczu uzyskując tak zwane przełamanie.

 

Ćwiczenia oddechowe

 

Wbrew pozorom znaczna część osób ma poważne problemy z wykonaniem poprawnego, spokojnego, pełnego wdechu i wydechu. Jest to jednak umiejętność jak najbardziej do opanowania. Właściwe oddychanie wpływa pozytywnie na rozluźnienie mięśni wdechowych i wydechowych w okolicy klatki piersiowej i obręczy barkowej. Dodatkowo powoduje to naturalne uspokojenie pacjenta, obniżenie ciśnienia i tętna, co poprawia utlenienie tkanek. Prawidłowa kontrola oddychania wykorzystywana jest przy zastosowaniu niektórych technik masażu segmentarnego oraz drenażu limfatycznego. Umiejętność poprawnego oddechu umożliwia także bardziej efektywne oddziaływanie poizometrycznej relaksacji na rozluźnienie mięśni i tkanek powierzchownych, przyśpieszając pozytywne oddziaływanie masażu.

Ćwiczenia izometryczne

 

Ćwiczenia izometryczne polegają na skurczu mięśnia bez zmiany odległości przyczepów mięśniowych. Ta forma kinezyterapii zwiększa napięcie mięśni jednocześnie zmniejszając tolerancję na bodźce mechaniczne w trakcie masażu. Wykonywanie ćwiczeń izometrycznych zaleca się przed rozpoczęciem masażu izometrycznego. Dzięki temu pacjent nauczy się świadomie napinać wybrane grupy mięśniowe, ułatwiając tym samym terapeucie prawidłowe wykonanie masażu.

Ćwiczenia czynne w odciążeniu

 

Zastosowanie formy kinezyterapii polegającej na wykonywaniu ćwiczeń czynnych w tak zwanym odciążeniu jest sprawdzonym sposobem oceny postępów oddziaływania masażu przy zaburzeniach tkanek mięśniowych i stawów. Ćwiczenia można wykonywać wielokrotnie podczas sesji masażu. Ruchy czynne pobudzają dodatkowo przepływ krwi usprawniając jej dystrybucję w tkankach. Rolą masażysty w trakcie ćwiczeń czynnych w odciążeniu jest stabilizacja kończyny pacjenta i w miarę potrzeb także wspomagać zakres wykonywanych ruchów. W niektórych przypadkach można stosować opór ruchów wykonywanych przez pacjenta, powodując izometryczne napięcie mięśni.

Ćwiczenia bierne

 

U osób po długotrwałym unieruchomieniu oraz po urazach układu kostnego i stawowego zdecydowaną przeszkodą w masażu są często pojawiające się ograniczenia ruchomości stawów, a także obniżenie progu odczuwania bólu i nadwrażliwość tkanek powierzchownych. W takim wypadku nawet delikatne bodźce mechaniczne o niewielkiej częstotliwości i amplitudzie mogą wywoływać niekorzystne efekty. Wykonanie ćwiczeń biernych na początku lub w trakcie zabiegu masażu poprawia funkcję stawów oraz tkanek miękkich zwiększając tolerancję na bodźce. Ruchy bierne powinny być wykonywane wolnym tempem, w zakresie który nie powoduje objawów bólowych u pacjenta. Podczas masażu można stopniowo zwiększać zakres ruchu do progu odczuwania bólu, jednak należy pamiętać o przeplataniu ich z technikami rozluźniającymi. Masaż w którym wykorzystywane są ćwiczenia bierne w trakcie terapii określany jest masażem synchronicznym.

Rodzaje technik kinezyterapii

 

Pośród wielu technik z zakresu kinezyterapii najczęściej wykorzystywane są:

 

 

Techniki kinezyterapeutyczne czyli leczenie ruchem

 

Leczenie ruchem poprawia funkcję narządu ruchu oraz jest czynnikiem usprawniającym pracę narządów wewnętrznych. Podobnie jak masaż, większość technik kinezyterapeutycznych bazuje głównie na umiejętnościach manualnych terapeutów. Przeprowadzenie terapii jest więc możliwe praktycznie w każdych warunkach, co pozwala dodatkowo na dokładniejszą ocenę stanu zdrowia pacjenta. Jest to powodem częstego wykorzystywania technik kinezyterapii przez masażystów i łączenia ich z masażem w trakcie terapii. Dowiedz się czym jest kinezyterapia i jakie są rodzaje technik kinezyterapii, czyli jakie ćwiczenia kinezyterapeutyczne są stosowane oraz co to jest terapia manualna.

Techniki kinezyterapeutyczne

Masaż Leczniczy

Masaż Leczniczy

Fanpage:

Dowiedz się jak wykonać masaż na

Kontakt

Masaż Leczniczy

Jak wykonać masaż

Do góry

Do góry