Jesteś masażystą? Wpisz się poniżej.

Wspomóż stronę jak wykonać masaż. Kliknij.

22 sierpnia 2018
Meridiany główne i dodatkowe Rozważania na temat meridianów należy zacząć od pytania co to są meridiany? Meridiany są
27 czerwca 2018
Niewidzialna energia Qi   Krążenie energii Qi według koncepcji Chińskiej znajduje podstawę w chińskiej filozofii medycyny. Zgodnie z nią
26 czerwca 2018
Emisja i przepływ energii kanałami energetycznymi   Hinduskie przekonanie w temacie krążenia energii bazuje na hinduskiej filozofii medycyny tradycyjnej.
14 maja 2018
Masaż japoński Shiatsu   Japoński masaż Shiatsu jest połączeniem masażu punktowego, stosowanego na punkty akupunkturowe,  z masażem całego ciała,

Przeczytaj też artykuły na temat masażu

Czytaj dalej: Wymagania dla stanowiska masażu >

< Powrót do: Wymogi dotyczące masażu leczniczego

Kto nie może zostać masażystą?

 

Niektóre schorzenia występujące u fizjoterapeutów, czy masażystów znacznie utrudniają wykonywanie pracy, a czasem są wręcz przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu masażysty. Zalicza się do nich głównie:

 

 • choroby skóry,
 • nadmierną potliwość rąk,
 • wady serca,
 • zaburzenia krążenia obwodowego,
 • żylaki kończyn dolnych,
 • zaburzenia równowagi,
 • boczne skrzywienie kręgosłupa,
 • wady kolan i stóp,
 • astma oskrzelowa,
 • alergie,
 • padaczka,
 • zaburzenia emocjonalne.

 

Wygląd masażysty ma znaczenie

 

Wymagania w stosunku do masażysty dotyczą także jego wyglądu zewnętrznego. Odzież masażysty powinna być zawsze czysta oraz wygodna, niekrępująca jego ruchów. Paznokcie muszą być krótko i równo przycięte. W trakcie zabiegu nie wolno nosić obrączek, pierścionków, zegarków ani innej biżuterii, która mogła by mieć kontakt z ciałem osoby masowanej.

Czym powinien wyróżniać się masażysta?

 

Poza wiedzą i umiejętnościami masażysta powinien cechować się dużą sprawnością fizyczną z powodu występowania znacznych obciążeń statycznych podczas masowania. Sprawność fizyczna powinna zapewniać dobre opanowanie technik masażu, które terapeuta wypracowuje sobie poprzez nabywanie umiejętności manualnych obu rąk.

 

Ze względu na stały kontakt z pacjentem w tym zawodzie preferowane są osoby empatyczne, zrównoważone, cierpliwe oraz komunikatywne.

 

Bardzo istotna jest higiena osobista masażysty. Kluczową rolę odgrywają tutaj jego ręce, ponieważ to one stanowią narzędzie pracy terapeuty. Przed i po każdym masażu bezwzględnie należy dokładnie umyć i zdezynfekować ręce. Dbanie o sprawność narzędzia pracy to jednak nie tylko higiena. Przed przystąpieniem do masażu zleca się wykonanie krótkiej rozgrzewki w formie gimnastyki rąk, zwłaszcza dłoni z naciskiem na palce. Rzadko kto stosuje w praktyce masażu elementy rozgrzewki przed zabiegiem, a przecież można rozprowadzić na rękach niewielką ilość środka poślizgowego i wykonywać przez chwilę energiczne ruchy, które w znacznym stopniu pomogą by zapobiec zmianom przeciążeniowym, a dodatkowo podwyższą temperaturę powierzchniową w obrębie rąk.

Kto może wykonywać masaż?

 

Masaż powinna wykonywać osoba wykwalifikowana, która posiada do tego predyspozycje, czyli kwalifikacje zawodowe. Wśród zawodów uprawnionych do przeprowadzania zabiegów można wymienić fizjoterapeutów, techników fizjoterapii i oczywiście techników masażu, a w przypadku pracy wyłącznie z osobami zdrowymi także instruktor odnowy biologicznej.

 

Aby masażysta był w stanie prawidłowo wykonywać zabiegi wymaga się od niego posiadania dobrej znajomości anatomii topograficznej i czynnościowej, fizjologii, biomechaniki, a nawet wiedzy z zakresu psychologii.

 

Poznaj profil dobrego masażysty. Dowiedz się kto może masować, a kto nie powinien wykonywać zawodu masażysty.

Warunki psychofizyczne masażysty

Masaż Leczniczy

Masaż Leczniczy

Fanpage:

Dowiedz się jak wykonać masaż na

Kontakt

Masaż Leczniczy

Jak wykonać masaż

Do góry

Do góry