Jeśli chcesz możesz skomentować stronę jak wykonać masaż poniżej.

Daj znać czy materiały przydały się Tobie i podziel się ze znajomymi.

22 sierpnia 2018
Meridiany główne i dodatkowe Rozważania na temat meridianów należy zacząć od pytania co to są meridiany? Meridiany są to niewidoczne
27 czerwca 2018
Niewidzialna energia Qi   Krążenie energii Qi według koncepcji Chińskiej znajduje podstawę w chińskiej filozofii medycyny. Zgodnie z nią niewidoczna energia
26 czerwca 2018
Emisja i przepływ energii kanałami energetycznymi   Hinduskie przekonanie w temacie krążenia energii bazuje na hinduskiej filozofii medycyny tradycyjnej. Według niej
14 maja 2018
Masaż japoński Shiatsu   Japoński masaż Shiatsu jest połączeniem masażu punktowego, stosowanego na punkty akupunkturowe,  z masażem całego ciała, wykorzystującym techniki

Ciekawe artykuły o masażu

Czytaj dalej: Techniki masażu klasycznego >

< Powrót do: Masaż klasyczny

Zasady ogólne

 

W masażu klasycznym nie masuje się samych węzłów chłonnych, a jedynie ich okolice. Zabieg rozpoczyna się po upływie minimum godziny od ostatniego posiłku, a jeżeli to możliwe po dwóch godzinach. Ruch przerwany w trakcie masażu należy rozpocząć ponownie od miejsca wyjścia. Zabieg przerwany na dłużej niż 10 minut należy rozpocząć od nowa. Po zakończonym masażu obowiązuje odpoczynek w pozycji siedzącej, trwający od 15 do 30 minut w komfortowych warunkach termicznych.

Zasada kolejności opracowania mięśni

 

Masując poszczególne okolice najpierw opracowujemy mięśnie o większym napięciu spoczynkowym (zginacze, przywodziciele i rotatory wewnętrzne), a następnie mięśnie o niższym napięciu spoczynkowym (prostowniki, odwodziciele i rotatory zewnętrzne). 

Zasada stopniowania bodźca

 

Masaż każdorazowo należy rozpocząć od słabszych, delikatniejszych bodźców, zwiększając stopniowo ich intensywność, kończąc ponownie bodźcami słabszymi. Siła masażu powinna sukcesywnie wzrastać wraz z ilością wykonywanych zabiegów dla danemu pacjentowi. Dobór wielu cech masażu, takich jak częstotliwość, amplituda, siła oraz czas stosowania poszczególnych chwytów jest uwarunkowana indywidualnymi właściwościami pacjenta, jak jego tonus mięśniowy, stopień zaburzeń napięć mięśniowych, a także płeć, wiek, budowa i poziom tolerancji na ból. Masaż leczniczy zawsze powinien być wykonywany z siłą poniżej progu odczuwania bólu.

Zasada warstwowości

 

Zgodnie z zasadą warstwowości masaż zawsze zaczynamy od tkanek leżących powierzchownie (tkanka skórna, podskórna), stopniowo przechodząc do warstw położonych głębiej (przyczepy mięśniowe, troczki, pochewki ścięgien, powięź), kończąc na opracowaniu samych mięśni.

Zasada kierunkowości

 

W masażu klasycznym większość technik wymaga wykonywania ruchów zgodnie z przebiegiem naczyń układu żylnego oraz naczyń limfatycznych do najbliższych węzłów chłonnych. Ta zasada szczególnie dotyczy technik, którym towarzyszy przesunięcie krwi i chłonki. Kierunek ten często określa się jako dosercowy. Jest on prawidłowy dla większości masowanych okolic ciała, jedynie poza dolnymi partiami powłok brzusznych i okolicami miednicy, gdzie techniki masażu wykonujemy do najbliższego odpływu krwi i chłonki. Zgodnie z zasadami kierunkowości:

 

  • kończyny górne - masuje się od ręki stawu łokciowego przez ramię do stawu ramiennego,
  • kończyny dolne - od stopy do stawu kolanowego przez udo do stawu biodrowego,
  • grzbiet - masuje się od kręgosłupa na boki oraz z dołu ku górze w stronę węzłów chłonnych pachowych,
  • kark i obręcz barkową - w stronę węzłów chłonnych nadobojczykowych i pachowych,
  • szyję - od żuchwy i uszu do węzłów chłonnych podobojczykowych i nadobojczykowych,
  • głowę - do węzłów chłonnych podpotylicznych,
  • twarz - do węzłów chłonnych przyusznych i węzłów chłonnych nadobojczykowych,
  • klatkę piersiową - od mostka w górę do węzłów chłonnych podobojczykowych i w bok do węzłów pachowych,
  • międnicę, okolicę krzyżową i powłoki brzuszne - w kierunku pachwin.

 

Poszczególne grupy mięśniowe masuje się wzdłuż przebiegu włókien mięśniowych, od dalszego do bliższego przyczepu mięśniowego. Aby zwiększyć skuteczność zasady kierunkowości zaleca się wstępnie opracować tkanki położone centralnie celem ułatwienia przemieszczania krwi z części dystalnych.

 

Zasady wykonywania masażu klasycznego

 

Klasyczny masaż leczniczy opiera się na obowiązujących kilku określonych zasadach, które dotyczą kierunku ruchów masażysty, kolejności zarówno stosowanych chwytów, jak i opracowywanych tkanek, a także siły masażu. Wyróżnić można następujące zasady panujące w klasycznym masażu leczniczym:

 

 

Zasady masażu klasycznego

Masaż Leczniczy

Masaż Leczniczy

Fanpage:

Dowiedz się jak wykonać masaż na

Kontakt

Masaż Leczniczy

Jak wykonać masaż

Do góry

Do góry